Zdzisław Stolarczyk jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
w Katowicach w klasie puzonu prof. Romana Siwka.Od 1979 pracuje na stanowisku puzonisty basowego w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, jednocześnie współpracując z wieloma orkiestrami i zespołami muzycznymi
w kraju i za granicą takimi jak: Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, „Capellae Cracoviensis”, Radiowa Orkiestra Kameralna z Hilversum (Holandia),
W swoim dorobku muzyka orkiestrowego posiada ponad 1500 wykonanych koncertów, 115 tournée zagranicznych, 62 programy telewizyjne, ponad 11000 minut nagrań muzyki archiwalnej i 45 płyt CD. Poza pracą etatową jako muzyk orkiestrowy występuje w charakterze solisty, kameralisty
i wykładowcy podczas międzynarodowych i ogólnopolskich sympozjów, sesji naukowych
i seminariów.
Jest znanym i cenionym pedagogiem, który rozpoczynał pracę dydaktyczną w 1986 roku
w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Bielsku-Białej, następnie w 1997 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie, a od 2015 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zwieńczeniem kariery naukowej jest otrzymanie w lutym 2017 roku z rąk Prezydenta RP tytułu profesora sztuk muzycznych.
Jego studenci i uczniowie to wielokrotni laureaci najwyższych lokat na międzynarodowych
i ogólnopolskich konkursach m.in. International Instrumental Competition Markneukirchen (Niemcy), International Music Competition „Prague Spring” (Czechy), Budapest International Tenor and Bass Trombone Competition (Węgry), Concorso Internazionale „Citta di Porcia” (Włochy), International Interpretative Brasswind Instruments Competition Brno (Czechy), Międzynarodowy Konkurs Gry na Instrumentach Dętych Blaszanych w Gdańsku, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała  Spisaka w Dąbrowie Górniczej.
Absolwenci pracują w zagranicznych i czołowych polskich orkiestrach oraz zespołach muzycznych m.in.: New York City Opera (USA), Trombone Unit Hannover, Aarhus Symphony Orchestra (Dania), Norrkoping Symphony Orchestra (Szwecja), Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Filharmonia Narodowa, Opera Wrocławska.
Jest   konsultantem   Centrum   Edukacji  Artystycznej              w Warszawie i ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w komisjach do spraw awansów zawodowych nauczycieli, regularnie uczestniczy w jury międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów.
W 2005 roku był współzałożycielem, a następnie przez dwie kadencje prezesem Polskiego Stowarzyszenia Puzonistów i Tubistów.
Jest współorganizatorem dziesięciu edycji International Interpretative Brasswind Instruments Competition Brno (Czechy).
Za osiągnięcia artystyczne, naukowe i dydaktyczne otrzymał szereg nagród i wyróżnień m.in.: Brązowy Krzyż Zasługi, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medal Komisji Edukacji Narodowej, odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Nagrodę Indywidualną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego I st. (trzykrotnie), Nagrodę Kapituły Ray’a & Ruth Robinson
i Akademii Muzycznej w Krakowie „Excellence in Teaching”, Nagrody Indywidualne Dyrektora Centrum Edukacji  Artystycznej w Warszawie I st. (czterokrotnie), Nagrody Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie (pięciokrotnie).

Pobierz notkę